Zmiany w szczepieniach przeciwko COVID-19

W związku z licznymi komunikatami publikowanymi przez Ministerstwo Zdrowia informujemy Państwa o zmianach w organizacji szczepień przeciwko COVID-19. Zmiany dotyczą czterech kwestii:

  1. Zmiany terminu II dawki dla osób, które rozpoczynają szczepienia po 8 marca
  2. Dedykowanych szczepień dla pacjentów urodzonych po 1951 roku z grupy 1B czyli dializowanych, chorych onkologicznie i po transplantacji szpiku oraz wentylowanych mechanicznie
  3. Osób urodzonych w 1952 roku
  4. Osób, które przechorowały COVID-19

Ad. 1

Osoby, które rozpoczną szczepienie po 8 marca 2021 roku szczepionką Vaccine Moderna lub Comirnaty Pfizer to II dawkę tej szczepionki otrzymają za 6 tygodni (a nie jak to było do tej pory po 3 tygodniach), ale nie później niż za 7 tygodni.

Osoby, które rozpoczną szczepienie po 8 marca 2021 roku szczepionką Vaccine Astra Zeneca to II dawkę tej szczepionki otrzymają za 12 tygodni.

Osoby, które otrzymały już I dawkę szczepionki przed 8 marca, to II dawkę otrzymają wg ustalonych wcześniej zasad.

 

Ad. 2

Pacjenci dializowani zostaną zaszczepieni przez stacje dializ.

Pacjenci chorzy onkologicznie i po transplantacji szpiku mogą się zgłaszać do poradni i zapisywać na szczepienie w naszej poradni. Planowany termin rozpoczęcia szczepień przewidujemy na piątek 26 marca.

Pacjenci wentylowani mechanicznie: w przypadku pacjentów niemobilnych to lekarz POZ wystawi skierowanie zlecenie i szczepienie zostanie wykonane w domu przez zespół wyjazdowy. Natomiast pacjenci mobilni mogą się zgłaszać do poradni i zapisywać na szczepienie w naszej poradni. Planowany termin rozpoczęcia szczepień przewidujemy na piątek 26 marca.

Pacjenci z grupy 1B (wymienieni powyżej powinni zapoznać się z wytycznymi, które można pobrać TUTAJ

 

Ad. 3

Dla osób, które w roku 2021 ukończyły bądź ukończą 69 lat, czyli wszystkich urodzonych w 1952 roku od dnia 23 marca uruchamiamy szczepienia pierwszą dawką szczepionki Astra Zeneca. Wszyscy Ci, którzy zgłosili się przez platformę SzczepimySię mogą od 9 marca zapisywać się na szczepienia osobiście w poradni, przez infolinię tel. 989 oraz przez stronę internetową pacjent.gov.pl. Pozostałe osoby będą mogły zapisać się na szczepienie od 11 marca osobiście w poradni, przez infolinię tel. 989 oraz przez stronę internetową pacjent.gov.pl.

 

Ad. 4

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia osoby, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 szczepienie powinno zostać odroczone o około 6 miesięcy od pozytywnego wyniku testu.

Dodaj komentarz