Szczepienie przeciwko grypie

Czytaj także: Bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla pacjentów 75+


Jak co roku o tej porze roku wzrasta liczba infekcji górnych dróg oddechowych przenoszonych drogą kropelkową. Zachęcamy w tym okresie do szczepień ochronnych przeciwko grypie. Jego celem jest nie tylko uniknięcie zachorowania, ale zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań pogrypowych (zapalenia płuc, zapalenia mięśnia sercowego). Warto w tym miejscu powiedzieć, że szczepionka przeciw grypie nie zagwarantuje ochrony przed przeziębieniem, gdyż ono wywoływane jest przez innego wirusa.

Odporność po szczepieniu przeciw grypie nabywa się po około 2 tygodniach. Grypa jest poważnym zagrożeniem dla osób starszych i dzieci. Jedna dawka szczepionki zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania przez co chronimy siebie i osoby z najbliższego otoczenia.

U dzieci które nie ukończyły 9 lat i dotychczas nie były szczepione przeciw grypie powinny być podane 2 dawki w odstępie minimum 4 tygodni. Drugą dawkę szczepionki należy podać przed końcem października. Dotyczy to także dzieci, które skończą 9 lat między 1. i 2. dawką.


  • Zasady kwalifikowania i wykonanie szczepienia przeciwko grypie stosowane w poradni „Twój Lekarz” >>>
  • Recepta na szczepionkę przeciwko grypie – jeśli Państwo chcą jeszcze dzisiaj otrzymać kod recepty proszę złożyć zamówienie za pośrednictwem naszego formularza internetowego >>>. Recepta zamówiona z innymi lekami stosowanymi przewlekle będzie wydawana w normalnym trybie 7 dni.
  • Jakie szczepionki aktualnie znajdują się w sprzedaży? >>>

Czytaj także: Zasady przechowywania i transportu szczepionek

 

foto: pixabay.com